۱۰ ابزار رایگان انتخاب رنگ بندی

رنگ ها یکی از مهمترین مسائلی است که در هنگام ساخت یک وب سایت باید آن را در نظر گرفت. رنگ ها می توانند بر روی نحوه مشاهده کاربران تاثیر بگذارد. باید موارد زیر را در هنگام انتخاب رنگ بندی در نظر بگیرید:

مخاطبان. چه کسانی مخاطبان من هستند و چه رنگی با فرهنگ و جغرافیای آنها در ارتباط است؟

جذابیت. آیا این رنگ وب سایت من را جذاب می کند؟

احساسات. آیا رنگ ها احساسات مثبت و منفی را تولید می کند؟

اگر شما مطمئن نیستید که از چه رنگی می خواهید استفاده کنید ، پیشنهاد می شود که مقاله زیر را بخوانید.

نحوه انتخاب رنگ بندی مناسب برای وب سایت شما

انتخاب یک طرح رنگ بندی مناسب برای وب سایت شما ممکن است کار سختی به نظر برسد. به خصوص اگر شما در مورد قابلیت های هماهنگی خود اطمینان ندارید و یا احساس می کنید یک طراح ماهر نیستید.

فکرکنید که مشتری شما کمی کوررنگی دارد ، حال باید چه کار کنید؟

چه رنگی را برای وب سایت خود و برای آرم و لوگو استفاده کنید؟

آیا می دانید که چگونه باید رنگ های تکمیلی را با هم ترکیب کنید؟

برای کدام بخش از وب سایت باید از چه رنگ هایی استفاده کنید؟

سعی کنید از ترکیب های مناسب در رنگ بندی وب سایت استفاده کنید. اگر از برخی رنگ ها در طراحی وب سایت خود اجتناب کنید ممکن است سایت زیبا به نظر نیاید و نا امید کننده باشد همچنین اگر از برخی رنگ ها نیز بیش از حد استفاده کنید باز هم ظاهر وب سایت نا امید کننده و غیر جذاب باشد که هر دو می تواند باعث شود که مشتریان شما فرار کنند.

علاوه بر انتخاب قالب مناسب شما باید بتوانید که رنگ بندی مناسب را نیز در طراحی سایت خود داشته باشید. یادگیری نحوه انتخاب رنگ مناسب در وب سایت ، یکی از مهمترین چالش هایی است که هر صاحب وب سایتی می تواند داشته باشد. به خصوص اگر کسی صلاحیت انتخاب رنگ های مناسب را نداشته باشد.

زمانی که می خواهید سایتی جذاب طراحی کنید ، استفاده از رنگ ها می تواند تاثیر به سزایی در آن داشته باشد.  بنابراین ما در اینجا به صورت قدم به قدم شما را راهنمایی می کنیم:

۱٫      رنگ مناسب برای وب سایت و نام تجاری خود استفاده کنید.

۲٫      ترکیب رنگ های مکمل را برای ایجا د رنگ های کامل در وب سایت خود استفاده کنید.

۳٫      یک رنگ پس زمینه مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید.

۴٫      استفاده از رنگ های مناسب در مکان های صحیح در وب سایت خود.

چگونه رنگ ها می توانند وب سایت شما و هویت نام تجاری شما را بهبود ببخشند؟

برای مثال، زمانی که می خواهید به کوکاکولا فکر کنید اولین چیزی که به نظرتان می رسد چیست؟

خوب ممکن است یک قوطی نوشابه پر از یخ به نظرتان برسد. سپس یک تصویر از نماد قرمز کوکاکولا به نظرتان بیاید. هر شخصی  که به کوکاکولا فکر کند، ممکن است رنگ قرمز به نظر او بیاید.

آیا شما فکر می کنید، کوکاکولا به صورت تصادفی رنگ قرمز را برای نام تجاری خود انتخاب کرده است؟

رنگ قرمز دو هدف حیاتی دارد:

·         رنگ قرمز رنگ آتشی است و باعث می شود که از رقبای خود در قفسه های فروشگاه متمایز شود.

·         هر رنگی دارای احساسات مختلفی است که به آنها وابسته هستند. هنگامی که مردم رنگ قرمز را می بینند، پاسخ های احساسی مانند هیجان، جسارت، عشق و شور را در ذهن آنها به وجود می آورد. این دقیقا همان احساسی است که کوکاکولا می خواهد در شما به وجود بیاید.

زمانی که شما رنگی را برای وب سایت خود و یا برای نام تجاری خود انتخاب می کنید، تاثیر آن بر ذهن مشتری خیلی بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. رنگ ها می توانند باعث شوند که نام تجاری شما در ذهن مشتری بماند و یا آن را فراموش کند.

الان شما باید فکر کنید که “وای رنگ ها جادو می کنند، پس چرا مردم از آنها به نفع خود استفاده نمی کنند؟  ” زیرا بیشتر مردم نمی دانند که چگونه از آن استفاده کنند.”

بنابراین در بخش بعدی ما به شما سه مرحله ساده که می توانید برای شروع استفاده از رنگ ها در وب سایت خود داشته باشید را نشان خواهیم داد.

سه مرحله استفاده از رنگ ها به شیوه صحیح در وب سایت شما

در هنگام طراحی وب سایت شما سه رنگ اصلی وجود دارد:

۱٫      انتخاب رنگ غالب به عنوان رنگ نام تجاری شما

۲٫      انتخاب یک یا دو رنگ دیگر برای ایجاد طرح رنگی برای وب سایت شما

۳٫      انتخاب یک رنگ پس زمینه برای تکمیل طراحی شما

انتخاب رنگ غالب وب سایت

رنگ غالب، رنگ اصلی وب سایت و نام تجاری شما است مانند رنگ قرمز برای کوکاکولا.  این رنگ باعث می شود که هنگامی که مردم به وب سایت شما می آیند احساس خاصی نسبت به آن رنگ داشته باشند. زمانی که برای اولین بار کسی به وب سایت شما می آید اولین چیزی که می بیند رنگ غالب وب سایت شما است.

اگر لوگو دارید ، مطمئن شوید که رنگ غالب وب سایت شما همان رنگ لوگوی شما باشد. اگر در مورد لوگو خود مطمئن نیستید و یا لوگو ندارید ابتدا یک لوگو بسازید.

با این حال ، اگر هنوز هم در مورد رنگ غالب وب سایت خود اطمینان ندارید در اینجا راهنمایی هایی کرده ایم:

معنی رنگ ها : نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت شما

شرکت های بزرگ رنگ نام تجاری خود را به صورت تصادفی انتخاب نمی کنند. این استراتژی به عنوان بخشی از طرح های بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ های مختلف توانایی جذب انواع مختلف خریداران را  دارند  و حتی می تواند رفتارهای مصرف کننده را تغییر دهد. شما همچنین می توانید از رنگ ها به نفع خود استفاده کنید تا بتوانید نوع مشتری مورد نظر خود را جذب کنید.

نحوه استفاده از رنگ غالب در وب سایت شما

حالا که رنگ غالب دارید می خواهید که رنگ ها را در مکان مناسب وب سایت خود استفاده کنید. رنگ ها توجه زیادی به خود جلب می کنند بنابراین شما باید بدانید که در کجا و چگونه آن را استفاده کنید.

این یک قاعده کلی است:

از رنگ غالب خود در تعداد محدودی از مکان هایی که می خواهید مورد توجه بازدیدکنندگانتان باشد، استفاده کنید . یا از رنگ های غالب برای دکمه های خاص مانند شماره تماس ، فرم تماس، ثبت نام و غیره.

اساسا، رنگ غالب شما باید در برجسته ترین جایی که مشتریان می بینند، قرار بگیرد.

رنگ تکمیلی خود را انتخاب کنید

اینکه فقط در کل وب سایت شما از یک رنگ استفاده کنید بسیار خسته کننده است. برای طراحی جالب ، شما نیاز به رنگ های مکمل دارید. بسیاری از مردم از ترکیب کردن رنگ ها می ترسند.

نحوه استفاده از یک ابزار تطبیق رنگ برای کمک به رنگ های مکمل

زمانی که شما رنگ های غالب خود را انتخاب می کنید بهتر است که رنگ های مکمل خود را نیز با توجه به رنگ غالب انتخاب کنید.

نحوه استفاده از رنگ های مکمل در وب سایتتان

 حال که رنگ های مکمل خود را دارید می توانید از آنها در برجسته کردن اطلاعات ثانویه در صفحات وب سایت خود استفاده کنید.

به عنوان مثال آنها ممکن است زیر نویس، دکمه های ثانویه، جعبه اطلاعات و غیره باشند.

رنگ پس زمینه وب سایت خود را انتخاب کنید

آیا تا به حال تجربه نقاشی کردن یک خانه را دارید؟ اگر دارید ، می دانید که برای دیوارها باید رنگ پیدا کرد. رنگ دیوارها باید به اندازه کافی تسکین دهنده باشد تا به شما احساس آرامش دهد، در عین حال نمی خواهید که رنگ خیلی خسته کننده باشد.  انتخاب یک رنگ پس زمینه بسیار شبیه به انتخاب رنگ برای دیوارها است.

شما می خواهید، بازدیدکنندگان ، به راحتی بتوانند سایت شما را ببینند. شما نمی خواهید بازدیدکنندگان را آزار دهید . بلکه می خواهید بازدیدکنندگان را جذب کنید.

نحوه انتخاب رنگ پس زمینه مناسب

به عنوان مثال برای یک مغازه خرده فروشی پوشاک، می خواهید از رنگ های تند استفاده کنید که توجه مشتریان را بیشتر جلب کند. شما می خواهید رنگ قفسه ها را طوری تنظیم کنید که با قفسه ها جوری ست باشد که مشتریان بلافاصله پس از اینکه وارد مغازه شدند ، توجه شان به قفسه ها جلب شود.

در مقابل، شاید شما خانه ای در محلی خلوت داشته باشید که دوست داشته باشید تعطیلات به آنجا بروید و در آن استراحت کنید و در آنجا آرامش داشته باشید.  شما می خواهید از رنگ هایی استفاده کنید که آرام و آرامش بخش  باشد. بنابراین از ترکیب رنگ های ملایم و آرام استفاده می کنید.

رنگ پس زمینه وب سایت شما ، به آنچه که بازدیدکنندگان شما بر روی آن تمرکز می کنند بستگی دارد.

نگران نباشید، رنگی که به عنوان پس زمینه انتخاب می کنید، به طور کامل به هدف شما بستگی دارد.

وب سایت های اطلاعاتی و وب سایت های تجارت الکترونیک

آیا تا به حال متوجه شده اید که بیشتر وب سایت های اطلاعات و یا وب سایت های تجارت الکترونیک معمولا از رنگ های سفید یا رنگ های پس زمینه استفاده می کنند؟  این کار به این دلیل است که هدف این نوع وب سایت ها تبلیغ ایده و یا محصول است.

مهمتر از طراحی وب تمرکز بر روی محتوا و محصولات است. رنگ پس زمینه تنها برای کمک کردن به اینکه محتوای شما بهتر دیده شود.  بهترین طرح رنگی برای استفاده در وب سایت های اطلاعاتی و تجارت الکترونیک یک زمینه سفید و یا روشن است که دارای رنگ های پر رنگ و یا مکمل باشد.

وب سایت های شرکتی / تجاری

وب سایت های تجاری معمولا دو هدف دارد: ارتقاء برند و یا ارتقاء خدمات آن.

بسته به اینکه هدف شما چه باشد ترکیب رنگ بندی متفاوت خواهد بود.

ارتقاء برند

زمانی که می خواهید یک هویت قوی برای نام تجاری ایجاد کنید، باید از رنگ های غالب برای نام تجاری و یا پس زمینه خود استفاده کنید (مانند مثالی که برای کوکاکولا زدیم) . هنگامی که از تنوع رنگ های برای رنگ قالب وب سایت و یا نام تجاری خود استفاده می کنیم، می توانید با این کار نام تجاری خود را در ذهن مشتریانتان به یاد ماندنی تر کنید.

ارتقاء خدمات

اگر می خواهید برای خدمات خود به عنوانی ارزشی برای کسب و کار خود استفاده کنید، استفاده از رنگ های روشن و یا رنگ های ملایم برای پس زمینه پیشنهاد می شود.

درست مانند محتوای وب سایت های تجارت الکترونیک، شما نمی خواهید که رنگ پس زمینه که انتخاب می کنید، دور از محتوای شما باشد . بنابراین رنگ پس زمینه باید بتواند با محتوا ارتباط برقرار کند.

با انتخاب یک پس زمینه خنثی یا سفید، محتوای شما به طور طبیعی جلب توجه بیشتری خواهد کرد.

وب سایت های شیک و خلاق بیشتر جذاب هستند

برای وب سایت های مورد استفاده در مد، طراحی، رستوران، زیبایی و صنایع ، بیشتر اینجور وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند. واقعا هیچ قاعده ای در مورد اینکه از چه تصاویری استفاده می کنید وجود ندارد. شما می توانید نوار منو مشکی را برای نمایش استفاده کنید. یا می توانید از تمام رنگ های رنگین کمان برای ایجاد تصاویر الهام بخش برای پس زمینه استفاده کنید.

هنگامی که شک دارید از رنگ سفید یا خاکستری برای رنگ پس زمینه استفاده کنید. در حالی که این رنگ ها ممکن است رنگ های الهام بخش باشند و محتوای شما خواهد درخشید.

نتیجه گیری

انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت شما نباید از روی احساس و یا بر اساس رنگ دلخواه شما باشد.  یک طراح وب سایت خوب، همیشه باید اول مخاطبان خود را مد نظر قرار دهد. رنگ و طراحی را انتخاب کنید که برای مخاطبان شما جذابیت داشته باشد. بنابراین با این کار شما می توانید از مخاطبان خود پیشی بگیرید.

انتخاب رنگ های طرح بندی نباید تصادفی باشد. در عوض باید بر اساس مجموعه ای از فعالیت های سازمان دهی شده باشد تا بتواند شما را به اهداف خود برساند.

با پیروی از ۳ مرحله بالا، می توانید یک ترکیب رنگ بندی خوب را در سایت خود ایجاد کنید.

چند ابزار مناسب برای انتخاب رنگ طرح بندی وب سایت

مدیریت رنگ ها باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طراحی شما باشد. یک طرح مناسب برای وب سایت هویت آن را شکل می دهد. بنابراین نباید در انتخاب آن عجله کنید.  در زیر چند ابزار آنلاین برای کمک کردن به شما در رابطه با طراحی وب سایت گفته شده است.

ابزارهای آنلاین

ابزارهای رایگان آنلاین برای رنگ بندی در اینترنت وجود دارد.

Color Scheme Designer

به شما این امکان را می دهد تا بتوانید طرح های رنگی ایجاد کنید و سپس آن را در یک صفحه وب به نمایش بگذارید. این ابزار ها دارای ویژگی های متفاوتی هستند. برای شروع رنگ آنها در بالای چرخ رنگ قرار می گیرد تا شما متوجه شوید که رنگ  بر روی چرخ تنظیم شده است. آنها همچنین دارای یک پالت بزرگتر برای پیش نمایش، طرح رنگ خود و ردیف افقی هستند.

این ابزار یک رابط کاربری زیبا است که به شما کمک می کند رنگ های زیبا را در عرض چند ثانیه ایجاد کنید.

Kuler

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای آنلاین ایجاد رنگ است. شما می توانید رنگ های مختلف را که از قبل ساخته شده اند با هم ترکیب کنید. همچنین این ابزار به ادوبه دسترسی دارد ، بنابراین همیشه در دسترس است. همچنین یک برنامه air و یک ویجت دارد.

Colour Lovers

یک جامعه آنلاین که در آن می توانید طرح های رنگی ایجاد کنید، به اشتراک بگذارید و مرور کنید.

Pictaculous

این ابزار یک ابزار رایگان و عالی است. به سادگی می توانید یک تصویر را آپلود کنید و به صورت اتوماتیک یک طرح رنگی به آن اضافه کنید.

Color Spire

یک رابط کاربری ساده تر می باشد که به شما کمک می کند تا رنگ ها را ایجاد کنید.

Daily Color Scheme

این ابزار هر روز طرح رنگی برجسته ای را به ارمغان می آورد.

Instant Color Schemes

اگر چه رابط کاربری کمی دارد ، این ابزار در واقع بسیار مفید است. فقط کافی است یک کلمه یا عبارت را تایپ کنید و شما ۲۴ عدد از برجسته ترین رنگ ها که از پنج تصویر اول در یک جستجو تصویر یاهو، مطرح می شود را دریافت خواهید کرد.

Color Rotate

این ابزار بسیار شبیه به نسخه 3D Kuler است.  رابط کاربری دقیقا بصری نیست اما مطمئنا بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

برنامه های کاربردی دسکتاپ و ابزارک ها

برنامه های وب فوق العاده هستند، اما گاهی اوقات شما نیاز به یک راه حل محلی دارید. برنامه هایی که شما می توانید بر روی دستکتاپ از آن استفاده کنید در زیر گفته شده است.

Tangerine (Mac)

 این ابزار یک پالت رنگی ایجاد می کند که در سراسر مجموعه گسترده برنامه سازگار باقی می ماند و استفاده از همان رنگ ها در طول فرآیند طراحی شما به همان اندازه برنامه تغییر می کند.

Color Schemer (Mac or PC)

این ابزار یک نرم افزار ایجاد رنگ های پالت کامل است. تمام ویژگی های برخی از محبوب ترین برنامه های وب را که بر روی دستکتاپ اجرا می شود را دارد.

Swatch (Mac)

این ابزار یک نرم افزار کوچک و مفید است که مدیریت و ایجاد رنگ های سفارشی را بر عهده دارد و هر کاربری به راحتی به آن دسترسی دارد.

ColourMod (Mac or PC)

 یک ویجت شیک و طراحی شده است که یک راه سریع و آسان برای گرفتن هر مقدار رنگ را فراهم می کند.


طراحی در مورد رنگ ها می باشد. بسیار آسان است که رنگ هایی را در کنار یکدیگر استفاده نماییم که در نهایت حس خوبی ایجاد نمایند. هر چند, برخی از زمان ها اتفاق می افتد که نمی توانید رنگ مناسبی برای رنگ پیشفرض خود انتخاب نمایید و در این زمان می توانید از ابزارهای انتخاب رنگ استفاده نمایید.

ابزارهایی برای انتخاب رنگ های هماهنگ وجود دارند, برای یافتن رنگ هایی با کانتراست خوب, و یا انتخاب رنگ ها از تصاویر. در این مقاله به شما ابزارهای جالبی را معرفی می نمایم.

۱٫ Color Explorer

Color Explorer یکی از مفیدترین ابزارهای رنگ می باشد. در حقیقت, این مورد مناسب ابزارهای بسیاری می باشد, و نه یکی. این ابزار دارای انتخاب کننده رنگ می باشد که همچنین رنگ های پیشنهادی را برای رنگ های جانبی معرفی می نماید, دارای لیست بسیاری بزرگی از رنگ ها می باشد, و ابزار هماهنگ کننده رنگ ها, و ابزاری برای آنالیز رنگ ها, گرفتن رنگ از تصاویر, و همچنین تشخصیص دهنده رنگ از فایل CSS و HTML.

۲٫ Adobe Kuler

Adobe Kuler ابزار قدرتمند دیگری می باشد. و ابزارهای قدرتمندی برای ساخت پلات رنگی شما را دارد. و قابلیت مهم آن استخراج رنگ ها از تصاویر می باشد. موردی بسیار جالبی که این ابزار دارد گالری قالب های آماده آن می باشد که می توانید از آن استفاده نمایید، اما در صورت نیاز می توانید رنگ بندی مورد نیاز خود را ایجاد نمایید.

۳٫ Slayeroffice Color Palette Generator

ابزار دیگر – slayeroffice – یکی از ابزارهای مورد علاق من می باشد. این ابزار امکان بیشتری از سایر ابزارها ندارد، اما کار با آن بسیار ساده می باشد و به راحتی می توانید رنگ بندی مورد نظر خود را استخراج نمایید. کافی است رنگ پیش فرض و پایه خود و رنگ های کناری را مشخص نمایید تا به شما پیشنهادهای رنگی داده شود.

۴٫ ColorBlender

ColorBlender ابزاری رایگان برای ایجاد پلات رنگی می باشد. توسط این ابزار می توانید پلات رنگی خود را به Photoshop/Illustrator منتقل نمایید. به علاوه, قابلیت ارسال پلاته رنگی به ایمیل شما را نیز دارد. همچنین این ابزار طرح های آماده دارد که می توانید از آنها استفاده نمایید.

۵٫ ۰ to 255

۰ to 255 ابزار انتخاب رنگ دیگری می باشد, اما تمرکز این ابزار در انتخاب تیرگی و روشنی رنگ های هماهنگ می باشد. و بسیار مناسب می باشد زمانی که به دنبال شیدی نزدیک به رنگ بندی خود هستید, و حتی رنگ بندی های متفاوت. برخی زمان های شما به شیدهای هماهنگ برای سایر عناصر صفحه احتیاج دارید.

۶٫ Colorspire

ممکن است سایر رنگ سازها نیاز شما را برآورده نسازند و یا علاقه ای به کار با آنها نداشته باشید, می توانید از colorspire استفاده نمایید. این ابزار با سایر ابزارها تفاوت دارد, این ابزار قابلیت تیره تر کردن و روشن تر کردن رنگ ها را دارد که به کار انتخاب رنگ شما سرعت می بخشد.

۷٫ Color Schemer

This tool امکانات آن به اندازه سایر ابزارها نیست اما زمانی که به قالب رنگی احتیاج داشته باشید این ابزار مناسب است. این ابزار دارای پلات رنگی با ۱۶ رنگ می باشد, که به شما امکان تیره تر کردن و روشن تر کردن پلات رنگی را می دهد, و می توانید به صورت آفلاین از آن استفاده نمایید.

۸٫ Color hunter

color hunter گالری از رنگ های آماده می باشد, که اکثر آنها از تصاویر استخراج شده اند. می توانید ترکیب رنگی را بدست آورید, در صورتی که یک تگ درج نمایید, و یا کد رنگ, و یا همچنین آدرس یک تصویر. شما همچنین می توانید تصویر خود را بارگذاری نمایید و پلات رنگی شما ایجاد می گردد.

۹٫ ColorCombos

ColorCombos ابزار دیگری با قالب های رنگی, اما این قالب ها آماده هستند. می توانید قالب های رنگی را مشاهده نمایید, اما می توانید قالب رنگی مورد نظر خود را همچنین ایجاد نمایید. همچنین توسط این ابزار می توانید قالب رنگی یک سایت را بدست آورید.

۱۰٫ WebAIM

This tool این ابزار با سایر ابزارهای موجود در لیست متفاوت است. این ابزار ایجاد کننده پلالت نیست, اما این ابزار دارای قابلیت چک کننده کانتراست می باشد. ممکن است رنگ های سازگاری که استفاده می نمایید کانتراست رنگی مناسبی نداشته باشند.

کانتراست برای تصاویری که در متون استفاده می شوند تاثیر گذار خواهد بود زیرا ممکن است خوانایی متن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین, بنابراین زمانی که رنگ های هماهنگ خود را در صفحه انتخاب نمودید می توانید آن را از نظر کانترسات رنگی بررسی نمایید. در صورتی که کاربران شما زمان زیادی را صرف خواندن مطالب شما می نمایند, استفاده از این روش حتما توصیه می شود.

ابزارهای انتخاب کننده رنگ بسیاری وجود دارد که در این بخش نیامده. در صورتی که موردی را می شناسید می توانید در بخش نظرات آن را معرفی نمایید.

سعید رضایی و حامد حسین نسب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *