طراحی سایت دانشگاهی موفق

طراحی حرفه ای سایت www.ParsCms.com های دانشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون شک، در اولویت قرار دادن تجربه ی کاربری (UX) بازدیدکنندگان، می تواند به اهداف بلند مدت دانشگاه و افزایش نرخ بازگشت سرمایه، کمک کند. برای این کار تحقیق دامنه داری را در نزدیک ۵۷ دانشگاه در کشور های امریکا، کانادا، بریتانیا و تایوان انجام دادیم و از اساتید و دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در زمینه ی ویژگی های یک سایت دانشگاهی خوب نظر سنجی کردیم. پس با این مقاله همراه باشید تا عوامل اصلی برای بهبود تجربه ی کاربری سایت های دانشگاهی را با هم مرور کنیم.

هر صفحه از سایت باید شامل لوگو و نام دانشگاه باشد
 
لوگو و نام دانشگاه باید به خوبی در تمامی بخش های سایت، قابل رؤیت باشد. دقت داشته باشید که تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت دانشگاه شما، به طور مستقیم وارد صفحه ی اصلی سایت نمی شوند. پس لازم است تمامی صفحات سایت، اطلاعات کافی در رابطه با دانشگاه را به بازدیدکننده منتقل کنند. ممکن است دانشجوی اقتصاد یک دانشگاه، به خوبی با سایت دانشکده ی خود آشنایی داشته باشد، اما لزوما این مساله، برای همه صدق نمی کند. با انجام این کار خواهید توانست تا اعتبار بیشتری به برند دانشگاهی خود ببخشید.

از عکس های مناسب برای نشان دادن ارزش های دانشگاه خود استفاده کنید
 
یکی از مواردی که اعتبار زیادی به سایت دانشگاهی شما می بخشد، عکس هایی است که در آن استفاده می کنید. هر عکس باید به تنهایی، پیامی داشته باشد و بتواند در کنار سایر عکس های سایت، ارزش های اصلی دانشگاه را به کاربران منتقل نماید. سعی کنید از عکس های عمومی کمتر استفاده کرده و از تصاویر اختصاصی بیشتری بهره ببرید، تا حس اصیل بودن مطالب سایت به کاربران منتقل شود.

صفحه ی “درباره ی ما” قدرتمندی ایجاد کنید
 
صفحه “درباره ما” یکی از مهم ترین صفحات سایت دانشگاهی است که نقش اساسی در آشنایی افرادی دارد که قصد دارند راجع به دانشگاه شما اطلاعاتی کسب نمایند. بیشتر سایت های دانشگاهی در تنظیم این صفحه دچار اشتباه شده و آن را با اطلاعات کسل کننده و بدون هدف پر می کنند. سعی کنید یک بخش “خلاصه” در صفحه “درباره ما” ایجاد کنید و اطلاعات و ارقام مهم در رابطه با دانشگاه را به صورت کوتاه بیان نمایید. برای تاثیرگزاری بیشتر، می توانید یک ویدیو ی کوتاه را در رابطه با دانشگاه، در این صفحه قرار دهید.

 

 

افتخارات و نقاط قوت دانشگاه را برجسته کنید
 
وقتی که کاربران برای اولین بار وارد سایت شما می شوند، باید به آنها نشان دهید که چرا دانشگاه تان، خاص و ممتاز است. برای انجام این کار، اطلاعات آماری، رنکینگ ها و جوایز و افتخارات کسب شده توسط دانشگاه را جمع آوری کرده و به شیوه ی مناسبی جلوی دید کاربران قرار دهید.
 

آشنایی با رشته های دانشگاهی را برای کاربران ساده تر کنید
 
دانشجویان، بیشتر به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با رشته های دانشگاه هستند، نه آشنایی با دانشکده ها ! در تحقیق انجام شده به این نتیجه رسیدیم که بیش از ۴۸ درصد از کاربران نمی توانند به خوبی رشته های ارائه شده توسط دانشگاه را پیدا کنند و حتی گهگاه، تصور می کردند که این رشته در این دانشگاه ارائه نمی شود. بهترین راه حل برای این مشکل این است که در یک جدول کلی، لیستی از رشته های ارائه شده توسط دانشکده های مختلف را به دانشجویان نمایش دهید. 

فعالیت های اصلی هر دسته از کاربران را مشخص کنید
 
سایت های دانشگاهی پذیرای دسته های مختلف کاربران هستند و به همین خاطر باید اطمینان حاصل کنید که نیاز هر دسته از کاربران به خوبی برآورده می شود. سایت های دانشگاهی وسعت زیادی دارند و به همین خاطر احتمال وجود متن ها و اطلاعات تکراری زیادی در بخش های مختلف سایت وجود دارد. برای بهبود این قضیه می توانید از نظر دانشجویان خود نیز استفاده کنید و یک تجربه ی بی نظیر را به آنها منتقل کنید.
 

وجهه ی سایت دانشگاهی خود را برای موتورهای جستجو و سایت های مرجع بهبود دهید
 
وقتی کاربران نمی توانند اطلاعات لازم را در سایت شما پیدا کنند معمولا در اولین قدم تلاش می کنند اطلاعات کافی را از طریق سایت ها و موتورهای جستجو به دست آورند. به همین خاطر ممکن است دانشجویان جوان برای کسب اطلاعات بیشتر به فروم ها و سایت های مرجع، مراجعه کنند. به همین خاطر باید اطمینان حاصل پیدا کنید که اطلاعات مرتبط با سایت شما به خوبی در این مراجع انعکاس یافته اند.
 

نتیجه گیری
 
طراحی سایت برای دانشگاه ها که معمولا نیز با کمبود بودجه مواجه هستند، کار آسانی نیست و از طرفی سایت های دانشگاهی، پروژه های سنگینی هستند که زمان زیادی صرف طراحی آن ها می شود. اما دنبال کردن الگوهای ذکر شده در این مقاله، می تواند به اعتبار دانشگاه شما کمک زیادی نماید و بازگشت سرمایه ی (ROI) مناسبی را برای شما به همراه داشته باشد.
 

 

 

 

تهیه کننده: بصیره ناظریان – دانشگاه علمی کاربردی – موسسه آموزش صنایع ایران 

منبع: parscms.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *